Projekt EVVOLUCE - na úvodní stránku Anglická verze Německá verze Projekt EVVOLUCE - na úvodní stránku
otevřít galerii

Napsali o nás

animace - hlouček
zpět

Za dvacet milionů pomohou školám i s výchovou k myšlení

Táborský deník / 24.2.2010

Za dvacet milionů pomohou školám i s výchovou k myšlení.
Votická Ochrana fauny vybudovala v Táboře nové vzdělávací centrum.

evvoluce - ilustrační foto Od listopadu loňského roku sídlí centrum Ochrany fauny ve Farského ulici v Táboře. / Autor: Pavlína Macelová

Výukové balíčky pro všechna průřezová témata, materiální, výukové i poradenské zázemí, spolupráce se třemi stovkami škol po celé republice. Slušný výčet na kontě centra, které funguje teprve přes tři měsíce. Přesto už musí Ochrana fauny čelit nařčení z nespravedlivého získání dotace.

„Jistá média zveřejnila, že jsme napojeni na Stranu zelených a na základě těchto vazeb jsme získali dotaci z ministerstva. Navíc jsme byli nařčeni, že za hodně peněz vyprodukujeme málo muziky,“ komentuje situaci zakladatelka střediska ekologické výchovy pod hlavičkou Ochrany fauny Olina Ziglerová.

Hlavním důvodem, proč se Ochrana fauny ocitla na seznamu „hříšníků“, bylo, že její předseda Pavel Křížek kandidoval do votického zastupitelstva za Stranu zelených. Pravdou je, že byl zvolen zastupitelem, ale jako nezávislý kandidát.

Školy si pochvalují

Dotaci ve výši 20,6 milionu korun využije středisko na vybudování poradenského zázemí. Lektoři z Ochrany fauny tak naváží na letitou spolupráci s táborskými školami, která probíhala formou různých seminářů, soutěží pro děti i výukových programů.

„S Ochranou fauny spolupracujeme už dlouho a jejich programy využíváme pravidelně. V rámci nového projektu se u nás konaly dva projektové dny a už do budoucna máme objednané programy pro šesté až deváté ročníky. I jejich semináře pro učitele se setkaly s velkým ohlasem,“ tvrdí zástupkyně ředitele ZŠ Zborovská Lenka Pípalová.

Zapojí i vozíčkáře

evvoluce - ilustrační foto

Prostředky z programu Vzdělání pro konkurenceschopnost získala Ochrana fauny díky předchozímu výzkumu na třech stovkách škol po celé republice, na základě kterého sestavila projekt, jenž pokrývá celou šestici průřezových témat. Jejich realizaci ukládá školám Rámcový vzdělávací program schválený ministerstvem školství. Tým lektorů a metodiků tedy připravuje materiály nejen pro výchovu environmentální, ale také výchovu mediální, multikulturní, výchovu demokratického občana, osobnostní a sociální a výchovu k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

„Na výrobě materiálů pro školy se podílejí i tělesně postižení spoluobčané. Ti k nám podle možností buď docházejí, nebo pokud jsou to třeba vozíčkáři, jim práci vozíme domů. Mají na starosti třeba výrobu různých vzorků, stříhání, skládání i kompletace balíčků,“ přiblížila Ziglerová.

Během tří let připraví centrum třicet unikátních výukových balíčků, které otestují na školách, nabídnou učitelům i související semináře a potom je dají školám zdarma k dispozici. Ke stažení budou volně v elektronické podobě i na webových stránkách projektu. Je to opravdu tak málo muziky?

Autor: Kateřina Nimrichtrová

otevřít aktuality patička stránky
patička stránky evropský sociální font v ČR - otevřít www stránku evropská unie -  otevřít www stránku ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovi -   otevřít www stránku op  - vzdělávání pro konkurenceschopnost - otevřít www stránku